Bu haber kez okundu.

Yıldırım: Güç Sarhoşluğuna Kapılmadık, Kapılmayacağız
AK Parti Genel Merkezi'nde açık havada düzenlenen etkinliğe, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, bakanlar, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu Genel Merkez'e geldi. Sinevizyon gösterisiyle AK Parti'nin 15 yıllık öyküsü anlatıldı. 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: GÜÇ SARHOŞLUĞUNA KAPILMADIK, KAPILMAYACAĞIZ

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Merkezi önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Can verme sırra eren aziz şehitlerimizi selamlayarak sözlerime başlıyorum. Bugün sizlerle bir arada olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Bugün bizim için özel bir gün. İçinde bulunduğumuz durumda çok daha anlamlı hale gelen dönemdeyiz. 15 Temmuz 2001'de AK Parti kuruldu. Bugün AK Parti 15 yaşında. Bu kutlu hareket bismillah diyerek milletin huzuruna çıktı. Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin kurulduğu gün, 'Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' demişti. Bu sözün üstünden 15 yıl geçti. 15 yıl sonra hain FETÖ darbe girişiminin püskürtülmesiyle gördük ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Türkiye'yi ön saflara taşıdık, bir yandan da vesayet odaklarıyla mücadele ede ede geldik. İstiklal ve istikbal mücadelesi verdik. Eğilmedik, bükülmedik, yıkılmadık, millete güvendik ve başardık. 

2002 seçimlerine giderken 'Tek başına, iş başına' dedik. İlk seçimlerde zaferle çıktık, işbaşına geldik. Türkiye'nin bütün imkan ve kaynaklarını vatandaşlarımız için kullandık, seferber ettik. Her şey Türkiye için dedik ve Türkiye için yaptık. Ülkenin tıkanmış damarlarını açtık. Türkiye'yi adaletle, hakkaniyetle büyüttük ve geliştirdik. Bize omuz veren milletin başını öne eğdirmedik. Önce Türkiye diye yola çıktık ve durmak yok yola devam dedik. Diklenmedik ama dik durduk. Milli irade karşısında hiçbir terör örgütü, vesayet odağını tanımadık. Eli kanlı FETÖ darbecilerine milletimizle birlikte diz çöktürmenin onuruyla huzurlarınızdayız. 

O karanlık 15 Temmuz gecesi millet akın akın meydanları doldurdu. Çünkü Başkomutan, Cumhurbaşkanı'nın çağrısı vardı. O gece medyamız, o gece polisimiz, o gece valilerimiz kaymakamlarımız, savcılarımız ve 79 milyon milletimiz bir oldu, tek yürek oldu ve bu darbeci hainlere gereken derslerini verdi. Milletçe çıktığımız bu yolda, milletle yürüdük. 

Bu kutlu dava hepimizin davası. Kurucu genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hepinizden Allah razı olsun. Allah sizlere daima razı olsun, Allah sizlerin daima yolunu açık etsin. Bu vesileyle bu kutlu davaya ömrünü adayanlara bütün AK Parti ailesine teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

AK Parti esas olarak Anadolu'nun bağrından çıkmış erdemliler hareketidir. AK Parti, baştan itibaren etnik, bölgesel ve dini milliyetçiliğe, her türlü ayrımcılığa karşı durmuştur. Herkesi kucaklayan bir Türkiye partisi olmuştur. AK Parti milletin sesi, Türkiye'nin partisidir. AK Parti milletin ta kendisidir. Her şey Türkiye için demiştik, bugün de davamı Türkiye'dir. Partimiz kurulduğu günden itibaren toplumsal merkezi temsil etmiştir. 79 milyonu kucaklayan bir siyaset benimsedik. AK Parti hiçbir zaman sorun odaklı olmamış, ezber bozan uygulamalarıyla Türkiye'nin ufkunu açmıştır. İcraatlarıyla geçmişini inkar etmeden, geleceğini inşa eden partinin adı AK Parti'dir. Hiç kimsenin yaşam hayatına müdahale etmeden her türlü yasağı gündemden çıkarmıştır. Biz hiçbir zaman iktidar ve güç sarhoşluğuna kapılmadık, kapılmayacağız. Aradan 15 yıl geçtikten sonra da aynı anlayışı koruyoruz. Bugün düne göre daha güçlüyüz, krizleri, ihanetleri, vesayetleri geride bırakmış bir parti olarak karşınızdayız.

Birçok hain girişimi başarıyla püskürttük. 15 Temmuz'da milletimizle birlikte dünyanın en alçak girişimini alt etmiş ve darbecilere diz çöktürmüş bir partidir AK Parti. Yenikapı'yı gözümüz gibi koruyacağız. Demokrasi nöbetlerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Demokrasiden yana aldığımız tavırdan asla vazgeçmeyeceğiz, asla unutmayacağız. 15 Temmuz'da bölücü terör ve FETÖ terörüyle mücadele ederken verdiğimiz şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz Çanakkale ruhunun tazelendiği günün adıdır, ikinci kurtuluş zaferidir. 15 Temmuz bir milattır.

Türkiye'nin her şehrinde İstanbullu, Ankaralı, Konyalı, sivil, polis, asker şehitlerimizi yan yana toprağa verdik. Hep birlikte kurduğumuz devletimizi milletimizle birlikte kurtardık. Aziz şehitlerimizi şükranla yad ediyoruz.
Ak Parti'ye, Cumhurbaşkanımıza neden bu kadar saldırdıklarını çok iyi anlamalıyız. Onlar bu milletin birliğine saldırıyorlar.

Ak Parti'mizin 2023 hedeflerini asla ve asla engelleyemeyecekler. Yapılan saldırılar aksine azmimizi daha da arttıracak, daha çok çalışmamızı sağlayacak. 15 yıllık geçmişimiz büyük başarılarla doludur. Demokratik düzenimizi daha güçlü hale getirdik. Büyüyen ekmeği daha adil paylaşma gayreti içinde olduk. Türkiye, Ak Parti iktidarında çok daha saygın bir ülke oldu. 

Türkiye Ak Parti'den önce iyi yönetilmiyordu. Siyaset çetelerinin güdümüne girmişti. 2001'de ekonomimiz tam bir çöküş yaşamış, adeta iflas etmişti. Ak Parti siyaset kurumuna kaybettiği itibarını yeniden kazandırdı. Temel hak ve özgürlükler alanını genişletti. Çok çeşitli alanlarda en cesur adımları atmaktan asla geri durmadık. 

Halkımızın refahı ve mutluluğu için yaptık. Özgürlük ile refahı asla birbirinden ayrı tutmadık. Kaynak Türkiye dedik ve gerçek ekonomiyi merkeze koyduk. Dünyaya daha fazla entegre olduk ve milli gelirimizi 14 yılda 3 kattan daha fazla büyüttük. Siyasi istikrar ve güven sayesinde 169 milyar dolar küresel yatırım yapılmasını sağladık. Paramızdan 0'lar attık, Türk lirasına itibar kazandırdık. Son 14 yılda 7 milyonun üzerinde vatandaşımıza iş sağladık, aş sağladık. Toplam 1 milyon yeni iş yeri açtık. Azimle ürettik, adaletle paylaştık. 

Ak Parti siyasetinin özü insana hizmettir. Devletin borcunu yüzde 70'lerden 30'lara düşürdük. Ak Parti iktidarlarında faizciler kaybetti, millet kazandı. Ranta giden kaynaklar millete hizmet oldu. Hızlı trenler, bölünmüş yollar, havalimanlı ile memleketimizin doğusunu batısını kuzeyini güneyini imar ettik. 

Her zaman yoksulun, dar gelirlilerin yanında olduk. İnsani yardımlarda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerimizi aldık. Milyonlarca mazlum kardeşimize kucak açtık. Bizim rotamız Hak'tır ve adalettir, pusulamız millettir, milletin rehberliğidir. 

Demokrasinin güzelliği terazinin vatandaşın elinde olmasıdır. Biz Ak Parti olarak daima millete güvendik, millete başvurduk. Bütün düğümleri bizim iktidarımızda sizlerle beraber çözdük. Cumhurbaşkanı seçimle gelsin demek, millete güvendir. Kurucu başkanımızı Türkiye'nin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı yapma onurunu yaşadık.

15 yıllık bu meşakkatli bir o kadar da başarılarla dolu dönemin sonunda geleceğe daha büyük bir güvenle yürüyoruz. Hain şer odakları bizi geleceğe doğru kutlu yürüyüşümüzden alıkoyamayacak. Hain FETÖ küçük dünyalarında debelenip dursunlar, biz Türkiye olarak bakışlarımızı bir an olsun ufuklardan çevirmeyeceğiz.

Büyük ve güçlü Türkiye için gece gündüz çalışıyoruz, ter dökmeye devam edeceğiz. Şehitlerimizin ideallerini hayata geçirmek en büyük amacımız olacak. Terörle mücadelemizde en küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz. Vatanın ve milletin birliğini tartışma konusu yaptırmayacağız. FETÖ ve PKK başta olmak üzere terörü Türkiye gündeminden çıkaracağız.

İyi işleyen adalet sistemi olmazsa olmazımızdır. Hukuk devleti olarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Uzlaşma kültürünü özenle koruyacağız. Sorunlarımızı torunlarımıza havale etmeyeceğiz. Gelecek kuşaklar rahat etsin diye uykusuz kalacak, 24 saat her alanda demokrasi nöbetine devam edeceğiz. Darbelerin konuşulmadığı bir Türkiye'yi gelecek nesillere emanet edeceğiz.

Yeni bir sivil anayasayı milletimizin kararıyla hayata geçireceğiz. Farklılarımızın bizi birleştiren bir zenginlik olduğunu hatırımızda tutacağız. Ekonomimizi üst orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine çıkaracağız. Dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasına Türkiye'yi sokacağız inşallah.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü 26 Ağustos'ta açacağız. Eğitim ve mesleki eğitime yatırım yapmaya, istihdamda kaliteyi arttırmaya devam edeceğiz. En büyük servetimiz olan genç nüfusumuzu geleceğe hazırlayacağız. Yatırımcının işinin kolaylaştırılması yönünde cesur adımları atmaya devam edeceğiz.

Her şeyin insan ile ve insan için olduğu gerçeğini akıldan çıkarmayacağız. Bütün işlerimizin amacı insan olacak. Eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik alanında insana yaptığımız yatırımlara devam edeceğiz. Kadınlarımızın hayatın her alanında etkin katılımlarını sonuna kadar destekleyeceğiz. Bütün bunları daha saygın bir Türkiye olmak için yapacağız. Güçlü demokrasiyi ekonomik kalkınma ve sosyal refahla birleştiren Türkiye, bölgenin güven ve istikrar unsuru olmaya devam edecek. Milli değerlerimizi esas alarak, coğrafyamızın bize bahşettiği imkanları kullanacağız. Tarihi sorumluluklarımızı asla ihmal etmeden dünyanın her ülkesiyle dostane ilişkileri geliştireceğiz.

Ak Partimizin 15. kuruluş yıl dönümünde bütün milletimizi tebrik ediyorum. Çok daha açıkça ortaya çıktı ki, Ak Parti cumhuriyetimizin ve demokrasimizin en kıymetli kazanımıdır. Bizim bütün söylemlerimiz, şarkılarımız, daima birliği dile getirir. Bayrağı bir, kıblesi bir olan bu millet 15 Temmuz'da bir kez daha kaderini birleştirmiştir. Hainler kaybetmiştir, Türkiye kazanmıştır. Biz liderimiz Erdoğan'la yola çıkan Ak Partilileriz, biz milletin sevdalılarıyız. Türkiye'nin partisi olmaya devam edeceğiz. 

İstisnasız her vatandaşımızın hukukuna sahip çıkacağız. Teröristleri temizlerken yaşla kuruyu ayıracağız, intikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz. Milletle devletin arasına giren vesayet odaklarına asla geçit vermeyeceğiz. Yolumuz ve bahtımız açık olsun. Bu kutlu yolda yüce Rabb'im yar ve yardımcımız olsun. 

Bugün, yıl dönümüze mesajlarıyla katılan kurucu liderimiz Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyorum. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.