Prof.Dr. Zekeriya YERLİKAYA KİMDİR

Prof.Dr. Zekeriya YERLİKAYA KİMDİR
1963 yılında Konya ili, Kulu ilçesi, Ömeranlı (Tavşançalı) Kasabası’ında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tavşançalı’da, lise öğrenimini ise 1980 yılında,
Kulu Lisesi’nde tamamladı. Ekonomik nedenlerden dolayı eğitimine 6 yıl ara verdi ve bu arada Danimarka’da işçi olarak çalışan babasının yanında, çeşitli fabrikalarda işçi olarak çalıştı.

1986 yılında, yurt dışındayken üniversite sınavlarına başvurarak ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne girdi ve 1991 yılında bu bölümden mezun oldu. ODTÜ’de Yüksek Lisans (1994), Gazi Üniversitesinde Doktora (2000) yaptı. 1992-1995 yılları arasında ODTÜ Kimya Bölümünde ve 1995-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2000 yılında Yardımcı Doçent olarak atandı. 2011 Yılı mart ayında doçent, 2016 yılı Aralık ayında Profesör ünvanı aldı.

4 adet yüksek lisans tezi, bir adet doktora tezi yönetmiş ve bu çalışmaları sonuçlandırmıştır. 17 adet uluslararası ve bir adet ulusal yayını, 17 adet uluslararası ve ulusal sempozyumlarda sunulmuş bildirisi vardır ve bir adet kitap bölümü yazmıştır. On adet bilimsel araştırma projesinde yöneticilik veya araştırmacı olarak görev yapmıştır. Bir adet ulusal ve uluslararası patent başvurusu yapmış olup, değerlendirme süreci devam etmektedir.

2011-2016 yılları arasında Kastamonu Üniversitesi eğitim Fakültesi İlköğretim Bölüm Başkanlığı, 2011-2014 yılları arasında Kastamonu Üniversitesi Senato üyeliği ve Sivil havacılık Yüksek Okulunda Kurucu Müdür görevlerinde bulundu.

“Üniversite sanayi işbirliğine katkıda bulunmak” ve “Üniversitedeki bilgiyi ekonomik değere dönüştürmek” ve “ bu bilgiyi toplumun refahı doğrultusunda kullanmak” amacıyla, 2003 yılında, Kastamonu’da, 4 arkadaşı ile birlikte Matriks Kimya Ltd. Şirketini kurdu.

KOSGEB ve Avrupa Birliği-Devlet Planlama Teşkilatı’nın KOBİ’lere yönelik destek programları çerçevesinde aldıkları proje destekleri ile 2016 yılına kadar; su, atıksu, toprak ve gıda analizlerinde kullanılan ve yurtdışından ithal edilen birçok Kimyasal Test Kitini Türkiye’de ilk defa Kastamonu’da ürettiler.

Ayrıca, Matriks Kimya Ltd. bünyesinde kurdukları laboratuvarda, yakıt analizleri bölümü, TSE tarafından ISO 17025 standardına göre akredite edilmiş ve bu laboratuvar, bölgesinde TSE tarafından akredite edilmiş ve yetki belgesi almış ilk laboratuvar hüviyetini kazanmıştır.

Toplum yararına çalışan İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu şubesi ve Birlik Vakfı Kastamonu şubesi gibi sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliği, denetleme kurulu üyeliği, eğitim komisyonu üyeliği vb görevlerde bulunmuş ve bu görevleri halen devam etmektedir.

Üniversitede, milli Eğitime Bağlı Okullarımızda ve farklı STK’larda “Başarıya Giden Yollar: Motivasyon ve Kariyer”, “Sağlıklı ve Kaliteli bir yaşam için Öneriler: Sigara Dumanındaki Radyasyon ve Sağlımız” konu başlıklı birçok seminerler ve konferanslar vermiştir. İyi derecede İngilizce bilen ve orta düzeyde Danimarkaca bilen araştırmacı, evli ve dört çocuk babasıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zor dostum zor. 10 ay önce

Zeki abi kasabamızın gurur kaynağı şahsiyetlerden biri. Başarılarının devamını diliyorum. Profesör olarak, Tavşançalıdaki gençlerimizin yurtdışına yönelmeyip Türkiye'de kalarak çok güzel yerlere gelebileceklerinin en güzel örneği olmuş. Allah yar ve yardımcısı olsun.

Avatar
Ihsan akat 10 ay önce

Zeki abi safari okudum basari ustune basari yapmisin size teprik edeyorum