Bu haber kez okundu.

Erdoğan İzmir mitinginde coştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Demokrasinin beşiği İzmir, Menderes'i elleri üzerinde tutan şehir ve o günden bugüne İzmir, inanıyorum ki yine bu demokrasi mücadelesi veren, hak ve özgürlüklerde milletine efendi olmaya değil, milletinin hizmetkarı olmaya gelen Adalet ve Kalkınma Partisinin yanında olacaktır'' dedi.

Erdoğan, partisinin İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka seslendi. İzmir'e ''hakaretle değil'' okullar, hastaneler, adalet sarayları, barajlar, çevreyolları ve yatırımlarla geldiklerini söyleyen Erdoğan, İzmirlilerin demokrasi yolunda çok badireler atlattığını, çok partili dönemin seçimlerle gelen ilk başbakanı, ''Ege'nin bir efesi olan Adnan Menderes'' ve arkadaşlarının idam edildiğini, buna CHP'lilerin alkış tuttuğunu söyledi.

12 Mart'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta demokrasiye, milli iradeye müdahale edildiğini, tüm bu süreçlerde Türkiye'de sanal düşmanlar, sanal korkular, düşman ülkeler icat edildiğini, inançların, değerlerin, belli grupların düşman gibi, tehdit gibi görüldüğünü kaydeden Erdoğan, ''Sevgili İzmirliler 27 Mayıs'ı, Adnan Menderes'in ve iki arkadaşının idam edildiği o günü kimler bayram ilan etti? Maalesef CHP, 27 Mayıs'ı bayram ilan etti düşünebiliyor musunuz? Bu ülkede, bu ülkeye hizmet veren çok partili döneme giren ve bu hizmeti veren halkın iradesiyle iktidar olan bir Menderes ve arkadaşlarının idam edildiği günü bayram ilan eden zihniyet CHP. Kardeşler, İzmir demokrasinin beşiği İzmir, Menderes'i elleri üzerinde tutan şehir ve o günden bugüne İzmir inanıyorum ki, yine bu demokrasi mücadelesi veren, hak ve özgürlüklerde milletine efendi olmaya değil, milletinin hizmetkarı olmaya gelen Adalet ve Kalkınma Partisinin yanında olacaktır.

Bugünkü yüz binlerce ilgi İzmir'de bunu gösteriyor. İzmir bugün yeni bir kararın eşiğindedir, ben buna inanıyorum. Sekiz gün var. Sekiz gün kapı kapı, köy köy dolaşmaya var mıyız? Telefonlarımızı kulağımızdan hiç ayırmayacağız değil mi? Tüm dost, ahbap her yeri arayacağız değil mi? İnşallah sandıklardan İzmir'de inanıyorum ki AK Parti açık ara önde çıkacak. Ben buna inanıyorum.''

3 Kasım'da yeni bir süreç başlattıklarını, milli iradenin güç kazanması, demokrasinin yüksek standartlara kavuşmasının bu süreçle mümkün olduğunu, özgürlüklerin genişletilmesi için yoğun gayret sarfettiklerini, hiçbir zaman ''Ben'' demediklerini, ''Biz'' dediklerini ifade eden Erdoğan, hiçbir zaman belli bir kitleyi, bir zümreyi düşünmediklerini, ''74 milyon hep beraberiz'' dediklerini anlattı.

İnsanları dillerine, dinlerine, inançlarına, yaşam tarzına göre ayırmadıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Boşnağıyla Arnavutuyla Romanıyla Arabıyla yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Ne dedik, bir olacağız, beraber olacağız, diri olacağız. Hiç endişeniz olmasın. Devlet karşısında herkes birinci sınıf vatandaştır. Devlet önde değil, insan öndedir. Devlet insanın hizmetkarıdır. Devleti öne alan değil, bireyi öne alan anlayış, AK Parti'nin anlayışı, bizimle bu geldi. Onun için eğitimde sağlıkta bu adımları attık. Hiç endişeniz olmasın. Şeyh Edebali'den aldığımız öğütle her zaman kararlılıkla şunu söyledik. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın dedik. Hiç kimsenin yaşam tarzına karışmadık, hiç kimsenin değerlerine, yemesine, içmesine, giyim kuşamına müdahale etmedik, edilmesine izin vermedik. Kimseye tehdit gözüyle bakmadık. Allahaşkına şu sekiz buçuk yıllık iktidarda bir Allah kulu çıkıp söyleyebilir mi, 'Benim içmeme karıştılar, benim giyimime, yaşamıma karıştılar' diyebilir mi? Karışmadık. Herkes istediği gibi yedi, istediği gibi içti, istediği gibi yiyor, içiyor. Gelirken baktım, gençler serpilmişler, istediği gibi içiyorlar. Bizim böyle bir yanımız yok. Bizim derdimiz başka, bizim derdimiz Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak. Bizim derdimiz milletin evlatlarını bilimde, sanatta, fikirde, düşüncede aklınıza ne gelirse gelsin öncü haline getirmek. Öncü olacak bizim evlatlarımız, mucit olacak olacak. Bizim derdimiz geride eser bırakmak. Yarın birilerine arkamızdan, 'Allah onlardan razı olsun' dedirtmek. Bu ne olacak yahu? Ölmeyecek miyiz, öleceğiz. Hoca efendi musalla taşında ne diyecek? 'Cumhurbaşkanı niyetine mi, başbakan niyetine mi, profesör niyetine mi, trilyarder niyetine' mi diyecek? 'Er kişi, hatun kişi niyetine' diyecek. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de havaalanından kent merkezine gelişi sırasında gördüklerini anlatırken, ''CHP eşittir devrim... Şimdi havaalanından indik buraya geliyoruz. Aman yarabbi o ne pis kokuydu, o ne pislikti. Hani nerede CHP zihniyeti? CHP zihniyeti budur. CHP zihniyeti kirlidir, kirli'' dedi.

Erdoğan, partisinin İzmir Gündoğdu Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, ''CHP eşittir devrim'' diyerek Hopa'da CHP'nin pankartlarının yanında ''Tek Yol Sokak, Tek Yol Devrim'' pankartının olduğunu, altında da Halkevleri yazdığını, bunların legal görünüp illegal hareket ettiğini belirtti.

Erdoğan şöyle konuştu:

''İşte gel bak meydanda konuş. Çık basın toplantısı yap. Televizyonda çıkıp konuşuyorsun. Şu İzmir'in yollarını tamamlıyor bitiriyorsanız bu devrimdir, İzmir'i İstanbul'a bağlıyorsanız, denizleri aşarak köprüler yapıyorsanız, bu ulaşımda devrimdir. İzmir'e modern Adnan Menderes Havalimanı'nı yapıyorsunuz bu devrimdir. İzmir arsenikli su içiyor muydu? İşte Gördes Barajı'ndan buraya suyu biz getirdik biz, belediye değil. Suyu getirmek belediyenin işiydi. Şimdi biz havalanından indik buraya geliyoruz. Aman yarabbi o ne pis kokuydu, o ne pislikti. Hani nerede hani CHP zihniyeti? CHP zihniyeti budur. Aynen bende İstanbul'u CHP zihniyetinden böyle aldım. Haliç pislikti, pis kokuyordu. 4.5 yıllık belediye başkanlığımda Haliç'i temizledik, pırıl pırıl yaptık. Yüzüyorlar, balık tutuyorlar. Yav sen şehrin içinden geçen affedersiniz, dereleri temizleyemiyorsun, nasıl belediye bu? Alsana bunları kolektörlerin içine, bunları arıtsana. CHP zihniyeti kirlidir, kirli. Bunları neresi paklar? Sandık sandık... Onun için gelin demokrasi dersini sandıkta verelim bunlara.''

-''ÜLKEYE ZARAR VERECEK HİÇBİR GİRİŞİMDE BİZ YOKUZ''-

Ülkeye zarar verecek hiçbir girişimde olmadıklarını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz bu yola sizinle çıktık. Milletle çıktık. Milletle yürüyoruz. Biz bu yola çetelerle çıkmadık, seçkinlerle çıkmadık, sermaye sınıfıyla, egemen güçlerle çıkmadık, medyayla çıkmadık. Bunlara rağmen çıktık. Milletin çizdiği istikamette yürüyoruz. Hizmette böyle devam ediyoruz.

Dünya değişirken Türkiye yerinde sayamaz, dünya ilerlerken Türkiye seyirci kalamaz. Türkiye bölgesindeki dünyadaki tüm gelişmelere kayıtsız olamaz. Bizim bir iddiamız var. Dünyaya söyleyecek sözümüz var. Biz ne diyoruz? Her denklemde Türkiye vardır diyoruz. Türkiye adalet için, özgürlükler, barış için vardır. Biz her denklemle yer alacağız. İşte mesele bu. Milletin bu aşkına, heyecanına siyasi liderler fedai can ettikçe, o milletiyle bütünleştikçe, bu Türkiye'nin önünde kimse duramaz, bunu böyle biliniz. İzmirlilerin önünde kimse duramaz bunu böyle biliniz. Avrupa Birliği üyeliği konusunda biz tam bir kararlılık sergilerken Irak'ın, Lübnan'ın, Suriye'nin, Filistin'in hakkını en güçlü şekilde savunuyoruz. Ticareti kat be kat artırırken, masumlara, mazlumlara, mağdurlara, yoksullara elimizi uzatıyoruz. Herkesin sustuğu, herkesin sırtını döndüğü haksızlıklara karşı biz cesaretle sesimizi yükseltiyoruz. Hiçbir zaman biz şehirlerimizin içe kapanmasını istemiyoruz. Kör ideoloji hiçbir şehrimizi esir almasın istiyoruz. Şu anda kör ideoloji İzmir'i esir almış vaziyette. Çirkin yapılaşmaların, kanalizasyonların aktığı yerler, benim İzmirli kardeşime layık değil. Benim insanıma layık değil. Biz buna hoşgörüyle bakamayız. Bu kardeşlerimizi mağdur etmeden, ikna ederek, onları daha modern konutlara niçin taşımıyoruz?''

TOKİ'nin 500 bin konut inşa ettiğini, 370 bin konutun sahiplerine teslim edildiğini, İzmir'de de 10 bin konut yaptıklarını anlatan Erdoğan, Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresinin modern olmasını istediklerini vurguladı.

-''ESER SİYASETİNE OY VERELİM''-

Türkiye'nin artık hizmet siyasetini, eser siyasetini görüp tanıması gerektiğini, futbol takımı tutar gibi parti tutulmaması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Eser siyasetine oy verelim. Hizmet siyasetine oy verelim. İstismar siyasetine oy vermeyelim. ideoloji siyasetine oy vermeyelim. Vermeyelim ki bu ülke ayağa kalksın. İnanın kalkar'' dedi.

Erdoğan hükümetleri döneminde 230 milyar dolar olan milli gelirin 740 milyar dolara, ihracatın 123 milyar dolara, Merkez Bankası kasasındaki paranın 97 milyar dolara yükseldiğini, yüzde 30 olan enflasyonun yüzde 7'ye, borçlanma faizinin yüzde 63'den 7'ye, 23.5 milyar dolarlık IMF borcunun 5 milyar dolara düşürüldüğünü anlattı.

-''İSPAT ETSİN BU GÖREVİ BIRAKIRIM''-

İzmir'in durumunun ortada olduğunu, Akdeniz'in en güzel şehrinin böyle bir manzarayı hak etmediğini dile getiren Erdoğan, şöyle dedi:

''Türkiye'nin bu güzel şehri, bütün kaynaklarına potansiyeline güzelliğine rağmen bu çirkin görüntüleri, bu altyapı eksikliğini, bu hizmet yoksulluğunu hak ediyor mu? Bakınız size yalan söyleniyor. Bakın çok açık net söylüyorum. Eski Ulaştırma Bakanım Binali Bey, Turizm Bakanım Ertuğrul Bey, genel başkan yardımcım Nükhet Hanım buradalar. Çok iddialı konuşuyorum. İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanı, kendi akıl hocası genel başkanıyla ne konuşacaksa, onu konuşsun. Eğer büyükşehir belediyesi olarak hak ettiği parayı almıyorsa, gelsin bana ispat etsin, ben bu görevi bırakırım. Bu kadar açık konuşuyorum. Çünkü Tayyip Erdoğan, hiçbir belediyeye görevi geldiğinden bu yana adaletsizlik yapmamıştır. Tam aksine şikayetçi olanlar geldiği zamanda da talimatını vermiş, paralarını takır takır ödemiştir. Bu kadar açık. İzmir susuz kaldı. Gördes Barajı'ndan İzmir'e suyu kim getirdi? Biz getirdik, biz. Nankörlüktür bunun ötesi. Bu kadar açık bu kadar net konuşuyorum. Hiçbir zaman biz ne CHP, ne MHP, ne BDP belediyelerine, hakları neyse bunda zerre kadar eksik yapmadık. Paralarını gönderdik ve onun içinde keyifleri yerinde. Kolay kolay duymuyorsunuz şikayetlerini dikkat edin. Ben belediye başkanlığı yaptığım zaman, beni iktidar inim inim inletti. Paramızı doğru dürüst göndermezlerdi. Kesinti yaparlardı. Biz ise şu anda borcu varsa bir belediyenin azami yüzde 40 kesinti yapıyoruz. Yüzde 25 ile 40 arasında, yüzde 60'ı kendilerine gönderiyoruz. Bizim anlayışımız bu.''

-KOCAOĞLU'NA ELEŞTİRİ-

İzmir'in EXPO 2020'ye aday olması için EXPO genel sekreterine mektup gönderdiklerini, İzmir'in adaylığını desteklediklerini ifade ettiklerini kaydeden Erdoğan, ne tür destek gerekiyorsa, ne kadar yatırım gerekiyorsa, bunları yapacaklarını teyit ettiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

''Ama İzmir'in Büyükşehir Belediye Başkanı, İzmir'in şehri emini sıfatıyla o mektubu bizzat götürmesi gerekirken, 'Hükümet arkamızda' demesi gerekirken, tenezzül edip de bu mektubu götürmüyor. Bizim İzmir için yaşadığımız heyecanı, İzmir'in büyükşehir belediyesi maalesef yaşamıyor, hissetmiyor. Allah aşkına İzmir bunu sorgulayacak mı sorgulamayacak mı? Mesele bu. Ben inanıyorum ki İzmir bunu soracak. Sayın başkanın daha önemli ne işi olabilir, görevi bu.

İzmir Büyükşehir Belediyesinde bir soruşturma yürütülüyor, gerekçesini, aslını öğrenmeden bazıları hemen sokağa çıkıp protesto gösterisi yapıyor. Ama AK Partililere yumurta atsınlar diye bazı gençlerin finanse edildiği ortaya çıkınca da hiç kimse bunun peşine düşmüyor. Açık söylüyorum. İzmir bu tavrı hak etmiyor. İzmir bizi sorgulayacak ama İzmir kendisini istismar edenleri de sorgulamalı. Bunu da yapmalı. Kendisini İzmir'i sahibi gibi görenlerin İzmir'i nasıl içine kapattığını İzmir'i nasıl gerilettiğini mahrum ettiğini benim İzmirli kardeşim artık görmeli.''

İki metreküp yere bırakacaklar, ondan sonra gidecekler. Fakat bakıyorsunuz bir tane profesör çıkıyor. Zincirlikuyu Mezarlığı kapısındaki kitabede ne diyor? Orada, 'Her nefis ölümü tadacaktır' diyor. Bu bayan ne diyor? 'Evet her ayeti bilmek zorunda değilim ama onun ayet olduğunu biliyorum ama sinir bozucu' diyor. Yeni açıklamalar var hala iflah etmiyor ve şimdi o da genel başkanı gibi tornistan yapıyor. 'Nefis ile can aynı değildir' diyor. Kardeşler bunların genlerine işlemiş genlerine. Bir diğeri ne diyordu, o da profesör. 27 Mayıs'ı onlar bayram ilan ettiler ya. Göbek atıp oynadılar. Bunlar devrimden nemalanıyorlar.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin sağında MHP, solunda BDP, arkasında eski siyasetçiler, bagajında çetelerle bir istasyona doğru gittiğini söyledi.

Erdoğan, partisinin İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka seslendi. Kendisinin İzmir'e yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmak üzere geldiğini, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kente geldiğinde hangi projesini anlattığını merak ettiğini bildirdi. CHP'nin Hakkari mitinginde Türk bayrağı bulunmadığı eleştirisinde bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

''Soruyorum Sayın Kılıçdaroğlu, Hakkari'deki o seni dinleyenler arasında niçin bir tane Türk bayrağı yoktu? Yoksa Türk bayrağı seni de mi rahatsız ediyor? Çünkü kolay değil, 5 maddelik bir anlaşma yaptınız onlarla. CHP bayrağı tutturdun ama Türk bayrağını tutturamadın, çünkü BDP'liler Türk bayrağını eline almaz, belediyesine Türk bayrağını takayım mı takmayayım mı bunun tartışmasını yapan zihniyete Türk bayrağı veremezsiniz. Bunu söyledim hala cevap vermedin. 'Ne olacak' diyor, 'Olmayabilirdi' diyor Sayın Kılıçdaroğlu, 2001'de bu yola çıkarken biz tek millet dedik. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Romanıyla, Arnavutuyla, biriz, beraberiz dedik ve bunları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında tek millet olarak topladık. Bu milletin bir de bayrağa ihtiyacı var. Bizim bu bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız şehidimizin simgesidir. Ne diyoruz. tek bayrak. Bu ülkede başka bayrak tanımıyoruz. Kardeşlerim bitmedi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bunun için tek vatan dedik. 780 bin kilometrekareyi ameliyat ettirtmeyiz, böldürtmeyiz. Onun için sokak eşkıyalarına illerimizi, ilçelerimizi bırakmayız, bunu herkes böyle bilsin.

Hakkari'de ne dedi, 'Özerklik' dedi değil mi? Aynı Kılıçdaroğlu, 'Ben eyaletten bahsetmiyorum' dedi. Adamına göre, dalgaya göre kürek sallıyor. Ama benim halkım, benim İzmirlim, inanıyorum ki 12 Haziran'da gereken cevabı demokratik yoldan sandıkta verecek.

Buraya gelecek Kılıçdaroğlu ona sorun, doğuda konuştuklarını, gelip burada İzmir'de konuştu mu sorun. CHP Genel Başkanı İzmir ile değil, Atina ile ilgili, İzmir'i kurtarmakla ilgili değil, Yorgo'yu kurtarmakla ilgili. Ne diyor biliyor musunuz? Çok enteresan, bir gazeteciyle yaptığı söyleşide, 'Dayan Yorgo, Kılıçdaroğlu geliyor.' Yunanistan'ın en büyük gazetesi dalga geçiyor. 'Dayan Yunanistan, Kılıçdaroğlu geliyor' diyor. Hale bak. Ne günlere kaldık.''

-HAYATIN TÜM ALANINDAKİ REKORLAR-

AK Parti'nin sağlıkta eğitimde, hayatın tüm alanında rekorlarının bulunduğunu, CHP'nin ''sanal genel başkanının rekorlarının ne olduğunu merak ettiğini'' söyleyen Erdoğan, ''Söylemeyeceğim, siz söyle diyorsunuz ama söylemeyeceğim, siz biliyorsunuz zaten. Gereken dersi sandıkta vereceksiniz. Ben bugüne kadar hiç hakaret etmedim, yine etmeyeceğim. Sağında MHP, solunda BDP, arkasında eski siyasetçiler, bagajında çeteler, bir istasyona doğru gidiyor. Onun için diyorum ki gelin hizmet siyasetine oy verin. CHP'li, MHP'li, BDP'li kardeşim ideolojilere değil, alışkanlıklara değil, tepkiyle değil, sana hizmet edene, hizmet üretene oy ver diyorum'' dedi.

Toplumun tüm kesimlerine yönelik gerçekleştirdikleri projeleri anlatan Erdoğan, dün çocuklarının bakmadığı, bakıma muhtaç yaşlı bir teyzenin üvey kızı tarafından evde bakım hizmeti ücretiyle bakıldığını öğrendiğini belirterek, ''İşte mesele bu. Sosyal devlet bu. Yaşlı teyzeyi memnun ettiysek bu bize yeter. Bu uygulamayı 2007 yılında başlatık. 75 bin civarı yaşlımızı bu şekilde memnun ettik. 40 bine yakın hastayı evinde tedavi ediyoruz. Biz yapıyoruz bunu. Emekliyse maaşını evinde kendisine teslim ediyoruz. Engelli kardeşlerimizin bakımı, eğitimi için destek veriyoruz. Bu imkanları daha da artıracağız. Her bir vatandaş, devletin şeffaf elini yanında hissedecek.''

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun emeklilerle ilgili bir sözlerine dikkati çeken Erdoğan, 2002'de SSK işçi emeklisinin 257 lira alırken, bugün yüzde 204 artışla 782 lira aldığını, Emekli Sandığı emeklisinin yüzde 148 artışla 936 lira, SSK tarım emeklisinin yüzde 226 artışla 705 lira aldığını, Bağ-Kur esnaf emeklisinin yüzde 325 artışla 634 lira, Bağ-Kur tarım emeklisinin ise yüzde 617 artışla 473 lira alır hale geldiğini söyledi.

Erdoğan, ''Emeklilerin şu anda bir intibak sorunları var. Bu sorunu bizden başka kimse çözemez. Onu da biz çözeceğiz. Oradaki adaleti de biz sağlayacağız, çünkü biz Adalet ve Kalkınma partisiyiz'' dedi.

-İZMİR PROJELERİ-

Başbakan Erdoğan, İzmir'e iki bakanı gönderdiklerini, kısa sürede İzmir'in turizm, sanayi ve ticaret potansiyelini azami ölçüde ortaya çıkaracak projeleri ifade ettiklerini, bu projelere de bu dönemde başlayacak ve bitireceklerini, İzmir'i bir dünya kenti, marka kent haline getirecek projelere sahip olduklarını söyledi.

İzmir'i bu projelerle tarihteki gibi Akdeniz ve Ege'nin sanayi, ticaret ve turizm kenti yapacaklarını, öncelikle İzmir'de büyük bir turizm hamlesi başlatacaklarını aktaran Erdoğan, Roma, Selçuklu, Osmanlı eserleri, müzeleri, Türk sofrasını, türkülerini artık dünyaya tanıtacaklarını, 2023'de şu anda 20 bin olan yatak kapasitesini 100 bin'e çıkaracaklarını belirtti.

İzmir'de Bostanlı ile İnciraltı arasını 4.5 kilometre köprü ve 1.5 kilometre batırma tüp tünelle birbirine kavuşturacaklarını söyleyen Erdoğan, ''Sayın Kılıçdaroğlu sen bunları düşünüyor musun, var mı senin kitapçığında bunlar? Bu ufuk meselesi, bir vizyon meselesi. Bostanlı ve Karşıyaka başta olmak üzere şehrin kuzeyinden gelenler güneye rahatça ulaşacaklar. Konak tüneliyle İzmir'in uzun yıllardır kent içi trafiğinin can damarlarında olan Mürselpaşa bulvarı üzerinden sahil yoluna kadar trafiği yer altına alacağız. Çift tüp delme tünel olarak inşa edeceğimiz bu yolun toplam uzunluğu 2.5 kilometre'' dedi.

İzmir Ankara, İzmir-Bursa-İstanbul yüksek hızlı tren hatları hakkında da bilgi veren Erdoğan, bu sırada İzmir-Ankara arasındaki yüksek hızlı trenle seyahat süresinin kaç saate ineceğini sordu. Bazı vatandaşların yanıt vermesi üzerine Erdoğan, ''Herşeyi öğrenmişsiniz zaten. İzmir bu işi bitirdi. 12 Haziran'da benim kulağım sadece İzmir'de olacak'' diye konuştu.

Yüksek Hızlı Tren projesiyle Ankara ile İzmir'in kapı komşusu haline geleceğini, İzmir'den Bandırma'ya gidecek yüksek hızlı trenin de burada Ankara-İstanbul hızlı tren hattıyla birleşeceğini kaydetti.

Bir başka projenin de Sabuncubeli Tüneli olduğunu, İzmir ve Manisa arasında riskli bir bölge olan Sabuncubeli'nde bir tünel inşa edileceğini, İzmir-İstanbul ve İzmir Ankara'yı otoyollarıyla birbirine kesintisiz konforlu şekilde bağlayacaklarını kaydetti.

Erdoğan, İzmir metro hattını artık metro ağı haline getireceklerini, çevre ilçelere 4 metro hattı kuracaklarını, İzmir'de şehir yenileme projesiyle ekonomik ömrünü doldurmuş depreme dayanıksız yapılardan İzmir'i arındıracaklarını anlattı.

Sosyal güvencesi olmayan fakir fukaraya, yeni evlenenlere 50 metrekarelik daireler yapacaklarını söyleyen Erdoğan, ''Bunu muhafazakar demokrat bir parti olduğumuz için söylüyorum. İçinde beyaz eşyası olacak. Mobilyası olacak, 20 yıl vadeyle peşinatsız 100-120 lira taksitle ödeyecek, yeter ki evlensinler. Niye? Muhafazakar demokrat olmanın gereği bu. Çünkü biz aileye endeksliyiz, bir milletin temeli sağlam ailededir. Köprü altında gençlerimizin yaşamasını istemiyoruz. İnşallah modern yaşanabilir konutlar yapacağız'' dedi.

Çandarlı'da temeli atılan konteyner limanının ardından İzmir'e bir de kruvaziyer limanı yapacaklarını, İzmir'e parası bol olan turistlerin geleceğini, İzmir Limanı'nı modernize ettiklerini, Efes Antik Limanını yeniden inşa ettiklerini belirten Erdoğan, İzmir'e 1450 yataklı Bayraklı, 1750 yataklı Güney bölge şehir hastanesi kurulacağını söyledi.

Hastanelerde yürüyen merdivenler bulunacağını, en ileri teknolojiyle donatılacağını kaydeden Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığını anımsatarak, ''Ben de SSK'lıydım biliyor musunuz, kapıya gider, kuyruğa girer beklerdim, doktor efendi muayenehaneye çağırır. Parayla muayene olurdun. Reçete yazar, ilacın biri var, diğerleri yok. Sorarsın, 'Eczaneden al' derler. Şimdi istediğin eczaneye, istediğin hastaneye gidiyor musun, ilaçların tamamını alıyor musun? Ondan sonra da bazıları, 'Gel çıkalım televizyona' diyor. Televizyonda değil, meydanda ver bunun cevabını, niye bu hale soktun memleketi'' diye konuştu.

35 plaka İzmir'e 35 projeyle geldiklerini, bundan sonrasını İzmir'e emanet ettiklerini kaydeden Erdoğan, Antalya'da yaşlı bir vatandaşın kendisine verdiği nüfus cüzdanını göstererek, CHP'nin iktidar olduğu yıllarda bezin ve şekerin cüzdanla verildiğini kaydetti.

Mazot, benzin, yağ için kuyruğa girildiği günlerin yaşandığını, o dönemin Enerji Bakanı'nın da Deniz Baykal olduğunu kaydeden Erdoğan, şimdi 69 ile doğalgaz konforunu getirdiklerini kaydetti.

İzmir'e iktidarları döneminde 6447 derslik, bilişim sınıflarına 38227 bilgisayar verdiklerini, öğrenciye her kademede destek sağladıklarını söyleyen Erdoğan, artık okullardan kara tahtaları kaldırdıklarını, bilgisayar donanımlı akıllı tahtaya geçtiklerini ifade etti.

Kaynak : haber7.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.