Bu haber kez okundu.

CHP değişirse darbe olur

 ‘’CHP artık değişti’’, ‘’Kılıçdaroğlunun vaatlerini duymuyormusunuz’’, ‘’CHP’nin başında artık değişimci bir başkan var o, nediyorsa o…’’ diyebilirsiniz.

Kılıçdaroğlunun her şeyi vaat ettiği gibi, herkes her şey söyleyebilir.

Kılıçdaroğlu şimdiye kadar hangi sözünün ardında durabildi? Kaç söz verdi de,  daha üzerinden bir gün geçmeden caymadı, çark etmedi?

Hangi ilde konuştuğunu, diğer ildeki konuşmasıyla tekzip etmedi, Edirnede başka, Hakkaride başka, Samsunda başka, Hatay da başka renge girmedi?

Bir gün dindar bir gün ortada, bir gün liberal başka gün sosyalist, bir gün solcu diğer gün sağcı, birgün statükocu bir gün değişimci, doğuda Kürtçülerle el ele, batıda Türkçülerle yanyana olmak ilkeli bir politika mı?

Her gittiği yerde başka bir renge bürünmenin adı mı değişim? Peki kafa, anlayış ve bu mantıksız mantıkla Kılıçdaroğlu CHP’si nereye?

Bir ülkede politikacılar ilkeli olmazsa, onların vaadleri de eylem ve söylemleri gibi, ayağı yerden kesik, havada ucan tüy gibidir. Rüzgâr ne yöne eserse onlar da o tarafa savrulur.

Kılıçdaroğlunun vaadleri ve projeleri ‘’Atış ettikten sonra nişan alan acemi avcının’’durumuna benziyor. Söz ağızdan çıktıktan sonra o, o söze kılıf arıyor.’’Benim adım Kemal, bulurum dersem bulurum’’ diyerek de demogoji kralı Demirelin ulaşılmaz rekorunu zorluyor.

Etrafındaki hele heleciler de,’’Benim başkanım bulurum derse bulur’’ diyerek onun hayel görme şehvetini alabildiğine tahrik ediyor.

Seçim meydanları Avcılar Kulübüne döndü, bir kuru sıkı yarışıdır gidiyor . Atan atana, sıkan sıkana ortalık barut kokusundan, toz dumandan, avcı palavralarından geçilmiyor.

Bir zamanlar Demokrat Parti karşısında yenilgiye uğrayan CHP’nin daha sonra seçim meydanlarında DP’yi taklit ettiği gibi, Kılıçdaroğlu CHP’ si de yalama olmuş bu eski CHP takdiğini bu seçimde yine uyguluyor.

 CHP, her türlü solu ve islam karşıtlarını bünyesinde barındıran statükoyu kuran, koruyan ve kollayan ideolojik bir partidir, sıradan bir kitle partisi değil.Eğer, gerçekten değişti ise, Kılıçdaroğlu meydanlarda renkten renge gireceğine, her kese mavi boncuk dağıtacağına kendisiyle birlikte partisinin de değiştiğini kamuoyuyla açık ve net olarak paylaşmalıdır.Bu da yetmiyor, bir gün sonra çark etmemesi için de nerede, nasıl, neden ve hangi hususlarda değiştiğini CHP tüzüğünüde de değiştirerek kurultaylarından olur alması ve bunu kamuoyuna deklare etmesi gerekiyor.

Kemalist statükonun kotları üzerine bina ve dizayn edilen bir CHP seçim politikalarının konjuktürel yapısı gereği bir kişinin değiştik demesiyle değiştirilebilinir mi, değişebilir mi sanıyorsunuz? Bol keseden atmak ve savurmakla, her gün ayrı bir kılığa girmekle, nabza göre şerbet vermekle ve değiştim demekle değişim olmadığını artık dağdaki keçi çobanları bile biliyor.

Geçmişi mimli bir partinin, kendi tarihiyle hesaplaşmadan geleceğe dair söyleyeceği her söz, vereceği her vaad tabii olarak geçmişte yaptıklarıyla ilintilendirilir.

Millet, Kılıçdaroğlunun bol keseden atışlarına, kuru sıkılarına, laf ebeliğinden ibaret sözlerine, haayli projelerine değil, gördüğüne ve bizzat yaşadıklarına  inanır.

CHP teori ile pratikleri, söylem ve eylemleri arasındaki çelişkilerini ortadan kaldırmadığı ve omurgalı gibi bir duruş sergileyemediği sürece kitlelerin gözünde eski CHP olmaktan asla kurtulamaz.

Yalanla, dolanla, palavra ile desteksiz atmakla kağıttan gemiler bile yürümez.Peki, devlet gemisi nasıl yürütülecek?

CHP, önce kendi kadrolarını değişime inandırması lazım. Kendi tabanının bile bizzat inanmadığı, ne olduğu belli olmayan bir değişim hikayesine halk nasıl inanabilir?

AKP Hükümetinin sekiz yıllık icraatı ve getirdiği köklü dediğişikler statükonun ördüğü örümcek ağlarını bozdu, devlet içinde çöreklenen Cumhuriyet ağalarını rütbelerini söktü, kalelerini ve kulelerini salladı, kokuşmuş statükonun ikiyüzlülüğünü kabak gibi ortaya çıkardı. Kürtlerin CHP’si BDP, CHP, MHP ve diğer (sağcı-solcu)statükocuların AKP’ye karşı hep beraber bir dayanışma cephesi oluşturmalarının sebebi statükonun kökünden çatırdayışıdır, bütün telaşları, korkuları bu. Bu millet bu filmi Anayasa değişiklik referandumunda da seyretmişti. Statükoculuğun ne zamandan beri değişimcilik anlamına geldiğini adama sorarlar. Artık, kimse yemiyor.

Kılıçdaroğlunun değişim söylemi belki kendi çevresindeki birkaç kişiyi etkilemiş olabilir, ama CHP’nin kemikleşmiş tabanında Kılıçdaroğlu değişiminin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Seçimden sonra ak koyun kara koyun, değişenler, değişime direnenler, kabul edenler belli olur. CHP’de değişim yapmak deveyi hendekten atlatmaktan zordur.

Şöyle buyurun da CHP’yi hep birlikte değiştirin bakalım. Ne gümbürtüler çıkacak, ne darbeler yapılacak…

Arif Altunbaş - Haber 7arifaltunbas@hotmail.com

Kaynak : haber7.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.